Adrenalin Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi:

Fen Bilimleri Terimi Olarak Adrenalin:
Böbrek üstü bezi ve sinir uçlarından, korku, heyecan, coşku gibi durumlarda salgılanan, kalp atışlarını hızlandıran ve glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan hormon.

Biyoloji Terimi Olarak Adrenalin:
Böbrek üstü bezinden salgılanan hormon.

Sağlık-Tıp Terimi Olarak Adrenalin:
Böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından salgılanan bir hormondur. Tabiatta bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır ve etkisini, nabzın atışı, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir.

Beden Eğitimi ve Spor Terimi Olarak Adrenalin:
1. Böbrek üstü bezinden salgılanan bir hormondur. Stres, korku gibi durumlarda beyin uyarısı ile kana yüksek miktarda salgılanarak tansiyonun yükselmesine, kalp ve solunum sayısında artışa neden olan bir hormondur.

2. Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.

Ağız ve Diş Sağlığı Terimi Olarak Adrenalin:
Böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından salgılanan bir hormondur. Bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır ve etkisini, nabzın atışı, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir.

Adrenalin ile ilgili benzer terimler:

Bebek Dişleri : İlk dişler, genellikle geçici dişler olarak bilinir; genellikle yirmi tandevam

Ağız Duşu : Bakteri plağı ve debrisi temizlemek amacıyla diş etlerinin üzerine ve altdevam

Galakto : Süt şekeridevam

Plak : 1. Dişlerin üzerinde biriken yumuşak, yapışkan madde; tükürük içinde buldevam

Gingival Sulkus : Diş eti cebi, diş eti ve diş kökü dâhil olmak üzere diş arasındaki boşludevam

Herpes : Uçuk, içi sıvı dolu vezikül.devam